04/11/2024, 23:59 Narodno pozorište Užice
Predstava „Ibzen mašina“, po dramama Henrika Ibzena, u režiji Ane Vukotić, izvedena je pred punom salom Narodnog pozorišta Užice u okviru 29. Jugoslovenskog pozorišnog festivala „Bez prevoda“. Predstava je izazvala veliku pažnju publike koja je dugim aplauzima pozdravila igru glumačkog ansambla. Ovogodišnji festival održava se pod sloganom „Gdje žive istina i pravda?“, a u obrazloženju selektorke Marine Milivojević Mađarev, navodi se da je veliko i značajno pozorište sebi uvijek davalo u zadatak da svjedoči istini i zalaže se za pravdu, te da je izbor predstava nastao u želji da se se dokaže da savremeno pozorište postavlja ova važna pitanja.
Na okruglom stolu koji je održan nakon predstave selektorka Mađarev je istakla da je Henrik Ibzen od svih klasika, u ovom trenutku najaktuelniji. „Pogotovu taj period koji počinje sa „Stubovima društva“, zatim „Neprijatelj naroda“, „Nora“, to su komadi koji govore o našoj sadašnjoj društvenoj situaciji. Jako mi je žao što pozorišta u Srbiji ne igraju Ibzena, ne znam zašto se to dešava, i veoma sam se obradovala kada sam vidjela da vi radite Ibzena u Crnoj Gori. Zaintrigirao me spoj postmodernog i tvrdog realizma, jer Ibzen jeste utemeljivač tog tvrdog realizma u pozorištu, a vi ste ga učinili istovremeno i vrlo aktuelnim što se tiče nas ovdje, neposredno.
Jako volim ples i pokret u ovoj predstavi jer on daje jedan poseban zamah i energiju. Bila sam veoma srećna što ponovo mogu da vidim glumačku igru u kojoj je vrlo zanimljivo koliko je gluma prisutna ne samo kada glumci govore, već kada treba da slušaju, da odreaguju, i to čak iz trećeg plana“, istakla je Mađarev.
Teatrološkinja Aleksandra Glovacki naglasila je da se niko u publici nije mogao oteti utisku da predstava govori i o tragičnom događaju koji se desio u Novom Sadu, te da je život pretekao ovu predstavu. „Kao da smo večeras gledali refleks svega onoga što se kod nas dešava i to daje predstavi dodatnu aktuelnost. Ovo što smo gledali na sceni je život, ovo je, nažalost, naša stvarnost, i sve prepoznajemo. Sjajno je što je selektorka izabrala „Ibzen mašinu“ koja se savršeno uklopila u moto „Gdje žive istina i pravda?“. Važno je da se zapitamo da li je moguće da ćemo ćutati na sve što se dešava, da više nećemo pitati ništa, važno je da sada svi zajedno postavimo pitanje šta je sa istinom i pravdom. U tom kontekstu, predstava je jako zanimljiva, živa i puna energije“, rekla je Glovacki. Ona je zaključila da smatra da je značajno biti dio festivala koji ima posebnu i zainteresovanu publiku, i da se to pokazalo i gostovanjem „Ibzen mašine“ pred punom salom pozorišta, ali i kroz pažnju i reakcije gledalaca.
Rediteljka Ana Vukotić kazala je da je godinama unazad željela da se bavi Ibzenom zbog njegove aktuelnosti. „Bez obzira na istorijski kontekst i vrijeme koje je prošlo, bez obzira na sve promjene, suštinski se vraćamo na iste sukobe i iste nedoumice. „Od početka sam insistirala, i zajedno sa dramaturškinjom Željkom Udovičić Pleštinom, istraživala „Stubove društva“, ali sa jasnom namjerom da ne izostavimo žensku priču, odnosno taj ženski motiv koji imamo i u „Nori“ i u „Hedi Gabler“. Željela sam da ga vidimo u drugom svijetlu, u kontekstu „Stubova društva“, u društvu punom pohlepe, korupcije, društvu koje je spremno da uništi sve. Uništavanje i same prirode, ekologije, dešava nam se svima, ne samo na balkanskom prostoru, već na planetarnom nivou, a kod Ibzena imamo sve te motive. Nažalost, njegova djela nas opominju da u tom ozbiljnom vremenskom intervalu koji je prošao od stvaranja ovih djela, do danas, mi nismo napravili ozbiljne korake kao društvo da spriječimo neke stvari, već naprotiv, i u ovom trenutku, dok se ovaj festival odvija, svi se suočavamo sa recidivima neodgovornog, licemjernog, koruptivnog i pohlepnog društva. Zato mislim da pozorište mora biti neka vrsta korektiva, mora postavljati pitanja, suštinska pitanja koja se tiču kompletnog društva.“
Glumica Jelena Minić koja igra ulogu Gospođe Bernik izrazila je zadovoljstvo zbog reakcija publike, pažnje i razumijevanja koju su glumci osjetili tokom izvođenja predstave. „Graditi ovaj lik je bilo posebno izazovno, i u izvjesnoj mjeri i mučno, jer je teško povjerovati na koje sve kompromise ona pristaje. Svjesna sam kako žene žive i koliko je užasavajuć taj pristanak da se ispuni forma, očekivanja drugih, i da materijalno bude ispred suštine“, rekla je Minić.
Glumica Ana Vujošević koja tumači lik Lone Hesel, istakla je da je proces nastanka predstave bio divan. „Svi u ekipi smo željeli da radimo Ibzena, i favorizujemo ga među dramskim piscima. Za mene je ova dramaturgija bila inspirativna, jer pokreće ženske likove na ovaj način i govori o društvu u kojme mi živimo sada, ono je vrlo aktuelno, korumpirano, pokvareno, i istorijski gledano, to vrijeme ne prolazi, taj točak se stalno okreće. Ova predstava ima i taj tragični kraj, koji nam daje mogućnost da direktno dođemo do zadovoljenja pravde, koliko god to bilo tužno. A njena cijena je stradanje žene i djeteta. Nažalost, uvijek su žrtve djeca, i u tom smislu, ova predstava ide još korak dalje u odnosu na ono što bi svaka drama zasebno ponudila, zaključila je Vujošević.
Pored Crnogorskog narodnog pozorišta u selekciju 29. festivala „Bez prevoda“ uvrštene su predstave: Jugoslovenskog dramskog pozorišta, Ateljea 212, Satiričkog kazališta Kerempuh, Narodnog pozorišta Sombor i Festivala Grad teatar Budva, Beogradskog dramskog pozorišta i Sterijinog pozorja.
Predstava „Ibzen mašina“ premijerno je izvedena u aprilu ove godine. Adaptaciju i dramaturgiju potpisuje Željka Udovičić Pleština, scenografiju Vanja Magić, kostimografiju Lina Leković, koreografiju i scenski pokret Sonja Vukićević, izbor muzike i jezičku adaptaciju rediteljka Ana Vukotić. U predstavi igraju: Simo Trebješanin, Jelena Minić, Žana Gardašević Bulatović, Miloš Pejović, Ana Vujošević, Dejan Ivanić, Luka Stanković, Radmila Škuletić, Lazar Đurđević, Jovan Dabović i Ana Vučković.
Na liniji unapređenja regionalne saradnje, “Ibzen mašina” će gostovati u Narodnom pozorištu Sarajevo na Velikoj sceni 2. decembra u 19:30 h.
Izvor: Crnogorsko narodno pozorište
{{komentar.osoba}} :
{{komentar.tekst}}