Loading...

Održan deseti Etno-kamp u Kolašinu

Kolašin

Projekat 10. Studijska istraživačka stanica Etno-kamp dr Zlata Marjanović uspješno je realizovan od 01. do 07. avgusta u Kolašinu. Uz podršku Ministarstva kulture i medija, Opštine Kolašin, JU Centar za kulturu Kolašin, KUD-a „Mijat Mašković“ i NVU CIRTIP kao i NP „Biogradska Gora“ i TO Kolašin obilježen je značajan jubilej u radu ove jedinstvenene manifestacije, jedne od takve tri u Evropi. Uz učešće eksperata, studenata i srednjoškolaca sa etno—smjerova sa Balkana nastavljen je rad na izučavanju i revitalizaciji tradicionalnih plesova i pjesama. Mentor ovogodišnjeg kampa bio je Igor Popov, a komentor Predrag Šušić. Rukovodilac kampa Davor Sedlarević istakao je da je ovaj značajan jubilej obilježen svečano, ali i radno: „Od ove godine kamp nosi ime nedavno preminule dr Zlate Marjanović, prve mentorke kampa i jednog od najplodnijih i najaktivnijih etnomuzikologa čija je sfera interesovanja bila  Crna Gora. Fokus je bio na pjesmama koje je ona zabilježila u Crnoj Gori a koje, nažalost, nijesu dovoljno implementirane kako u crnogorsku naučnu misao, tako i u medijske nastupe. Riječ je o izuzetno zahtjevnom tipu pjevanja, ali kako su učesnici kampa budući stručnjaci za tu oblast, bilo je pravo zadovoljstvo pratiti tok učenja i krajnje izvođenje pjesama na javnom času kampa. Pored toga nezaobilasni su plesovi kolašinskog kraja koji su zaštićeni kao kulturno dobro i koji se na ovaj način dodatno popularizuju“.

Kamp je započeo projekcijom dokumentanog filma „Kazivač“ o igrama kolašinskog kraja. Održana su predavanja Dobrile Popović: „Gusle na evropskoj muzičkoj sceni: uloga guslara u operama evropskih kompozitora“, Jelene Đukanović: „Sve boje Crne Gore – bojenje vune biljnim bojama“ kao i njena radionica „Filcanje vune iglom“. Luka Kosanović pričao je o tradicionalnim duvačkim instrumentima i njihovoj primjeni“, Nikola Zekić o putovanju melodije pjesme „Tamo daleko“ kroz razne kulture. „Tradicionalne frizure i njihova primjena na sceni“ djelo su Martine Trajkovske i Tamare Ljesar. Dušan Medin nadahnuto je govorio na omažu dr Zlati Marjanović, dok je Davor Sedlarević osmislio kratak film o njenim aktivnostima u Kolašinu. Na javnom času „Oj-ha u Kolašinu — Trk na trg!“ sada već tradicionalno održana su takmičenja u igranju po crnogorski, uzvikivanju „Oj-ha“ i pjevanju na dah.

Naročito važna bila je aktivnost intervjuisanjaljudi koji su godinama bili uključeni u realizaciju kampa, što je važan dokument za budućnost i naredne komparacije. Na kraju, uz pomoć partnera iz Nacionalnog parka „Biogradska Gora“ Anita Bulatović i Danica Šćepanović održale su radionicu pripreme tradicionalnih jela kačamaka i cicvare, a što je bila višegodišnja želja kampera koji su, pored prirode, oduševljeni i kolašinskom kuhinjom.

„Posebnu zahvalnost izražavamo fakultetima iz Beograda, Novog Sada, Banja Luke i Štipa koji su nam i ove godine poslali svoje studente, dok za sledeću godinu planiramo da kamp istraživački djeluje na širem prostoru Crne Gore te pozivamo sve zainteresovane opštine, institucije i pojedince da nam se na vrijeme jave kako bismo isplanirali potencijalne istraživačke aktivnosti na novim teritorijama. Imamo i interesovanja studenata iz Estonije i Španije“, zaključio je Branislav Jeknić direktor kolašinskog Centra za kulturu.

Kratak video pregled možete pogledati na linku

https://www.youtube.com/watch?v=HGQkNFiyTuQ 

Izvor: KUD  "Mijat Mašković"

{{komentar.osoba}} :

{{komentar.tekst}}