Loading...

Otvorena izložba „Azerbejdžanski tepih: Dijalog sa prirodom“

Crnogorska galerija umjetnosti "Miodrag Dado Đurić"

Izložba „Azerbejdžanski tepih: Dijalog sa prirodom“, koju organizuju Narodni muzej Crne Gore i Nacionalni muzej tepiha Azerbejžana, otvorena je sinoć u Crnogorskoj galeriji umjetnosti „Miodrag Dado Đurić“ na Cetinju.

Na izložbi su predstavljena 24 vrijedna umjetnička djela iz kolekcije Nacionalnog muzeja tepiha Azerbejdžana - tepisi, proizvodi od tepiha i skice koje odražavaju bogatu kulturu, pogled na svijet, način života i tradiciju azerbejdžanskog naroda od 18. vijeka do modernog doba.

Otvarajući izložbu, ministarka kulture i medija dr Tamara Vujović kazala je da ona predstavlja jedinstvenu priliku da se upoznamo sa izuzetnom tradicijom tkanja tepiha, koja, ne samo da odražava bogatu kulturnu baštinu Azerbejdžana, već i simbolizuje dijalog između čovjeka i prirode.

- Tradicionalni azerbejdžanski tepisi koje imamo priliku da vidimo, utkali su u sebe motive prirode – od geometrijskih oblika koji podsjećaju na drveće, do živopisnih ptica i mitoloških stvorenja. Svaki tepih priča priču o neodvojivoj vezi između ljudi i njihovog prirodnog okruženja, naglašavajući važnost njegove zaštite – kazala je Vujović.

Direktor Narodnog muzeja Crne Gore Jakša Ćalasan istakao je da je izložba nastavak saradnje dva muzeja, koja je počela izložbom Narodnog muzeja u Bakuu, na kojoj su prikazane narodne nošnje Crne Gore iz bogatog fonda Etnografskog muzeja.

- Iako prostorno udaljene, naše dvije države povezuje čuvanje tradicionalnih zanata od zaborava. Danas su ova društva zato i bogatija, što nam svjedoče i izloženi eksponati. Tepisi sadrže različite motive koji nose važnu simboliku u azerbejdžanskoj kulturi. Njihov prostorni raspored saopštava nam bajkovitu priču koja nas uvodi u svijet te kulture – kazao je Ćalasan.

Direktorica Nacionalnog muzeja tepiha Azerbejdžana dr Armina Melikova podsjetila je da je azerbejdžanski muzej prvi muzej tepiha u svijetu, osnovan 1967. godine, i da danas ima preko 12 hiljada eksponata.

- Azerbejdžanski tepisi su dio sistema naše države, od trenutka strižanja ovaca, procesa dobijanja vune do pravljenja tepiha koji nas prate kroz cio život – kazala je Melikova i naglasila da je ova godina za njih jako bitna jer će biti domaćini COP 29, sjednice Кonferencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama, kojoj je i posvećena ova izložba.

Na izložbi je izloženo više vrsta azerbejdžanskih tepiha: varni, zili, aghajli, shikhli, jairli, alpan, narli, kao i proizvodi od tepiha kao što su chul, heiba, mafrash i lamagabaghi. Međusobno se razlikuju po jedinstvenoj umjetničkoj strukturi, harmoniji boja, delikatnosti i jedinstvenim šarama. Ovi eksponati proizvedeni su u tkačkim centrima Širvan, Guba, Baku, Gazak, Кarabah i Tabriz, a bogati su stilizovanim zoomorfnim i cvjetnim ornamentima. Posebno mjesto među primjerima primijenjene umjetnosti zauzimaju tepisi i skice za tepihe iz savremenog doba, koje su radili nacionalni umjetnici Latif Karimov, Kamil Alijem i Eldar Mikajilzade.

Izložba koja je organizovana uz podršku Ministarstva kulture i medija Crne Gore i Ministarstva kulture Republike Azerbejdžan biće otvorena do kraja avgusta.

Izvor: Narodni muzej Crne Gore

{{komentar.osoba}} :

{{komentar.tekst}}