Loading...

Izložba slika zatvorenika u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija

Uprava za izvršenje krivičnih sankcija

U pondjeljak, 9. decembra u 10h, povodom Međunarodnog Dana ljudskih prava, u organizaciji NVO Identitet, biće svečano otvorena izložba slika zatvorenika u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija. Izložba je kruna projekta „Lična karta dostojanstva“, podržanog od Ministarstva pravde. Izložbu će otvoriti Milan Tomić, direktor UIKS-a, Tijana Vuković, koordinatorka aktivnosti u UIKS-u ispred NVO Identitet i Olivera Ćirković, slikarka i književnica, voditeljka likovnih radionica.

Na izložbi će biti predstavljeno oko 40 slika na platnu, čiji su autori zatvorenici, koji su naslikali i murale u prostorijama za posjete, u okviru realizovanja edukativnih i kreativnih radionica.

Projekat „Lična karta dostojanstva“ postigao je širok spektar rezultata koji povezuju reintegraciju zatvorenika sa socijalnim statusom i budućim djelovanjem u zajednici. Osnovna pretpostavka projekta je humanistički pristup pojedincu, sa akcentom na šansi i prepoznavanju sopstvene duše i skrivenih dimenzija ličnosti kroz stvaralaštvo, što su omogućile radionice realizovane od juna do novembra 2019. godine. Glavni zadatak radionica je doprinos trajnom uklanjanju kriminalnog ponašanja zatvorenika.

U skladu sa uvažavanjem ljudskih prava i dostojanstva lica lišenih slobode i osuđenih lica, radionice su pomjerile granice očekivanih ishoda, a učesnici radionica postali su kreatori realnosti. Tako su se radionice uspostavile kao revolucija samosvjesti, dok su njihovi učesnici imali priliku da otkriju svoju darovitost i da nauče da otvaraju vrata nekim novim prilikama, kroz hobi ili društveno prihvatljiv način egzistencije, zarade, samopoštovanja i društvenog ugleda.

NVO Idenitet, kao nosilac projekta, osmislio je jedinstven koncept reintegracije, nakon niza godina istraživanja i rada u ovoj oblasti. Olivera Ćirković, nekadašnja pripadnica međunarodne kriminalne organizacije Pink Panter, bila je dio tima Identiteta i znalački je ohrabrila osuđenike na personalne izraze, etičke modalitete i uvjerenja da njihov svijet upravo zavisi od njih. Prvi put u Evropi, bivša kriminalka, odnosno nekadašnja zatvorenica, našla se u ulozi edukatora, dokazujući da postoji druga strana osuđenika, da suština osuđenika nije njegovo krivično djelo zbog koga izdržava kaznu, već beskrajno područje afirmativnih izbora.

U kreativnoj psihoterapijskioj radno-okupacionoj sekciji, Tijana Vuković, koordinatorka aktivnosti u UIKS-u, spoznala je višestruke mogućnosti jednog broja zatvorenika, koji su radom na sebi dokazali povjerenje i koji će znati da cijene slobodu, ljudski rod, porodicu, prijatelje, one koji ih iskreno vole. Utoliko je projekat od velikog značaja i za pojedinca i za društvo jer dotiče suštinu ljudske psihe i odgovornosti, a time motiviše na originalne poduhvate, na umjetnost i kulturu, na neprolazne vrijednosti, odnosno smisao ljudskog bića.

Potrebe za realizacijom edukativnih i kretivnih radionica koje su srž projekta, proizilašle su iz aktuelne situacije u kojoj se nalaze zatovrenici i zatvorenice u Upravi za izvršenje krivčnih sankcija u Spužu. Njihova situacija je ukazivala na važnost poboljšanja uslova za reintegraciju, unaprjeđenje moralnog djelovanja, identifikovanja moraliteta i legalitata, kao i na potrebu dalje valorizacije mehanizama u oblasti alternativnih sankcija.

Projekat “Lična karta dostojanstva” je koncipiran da doprinese efikasnijoj primjeni savremenih rješenja i modela aktivnosti koji su svojim kvalitetom i participiranjem ciljne grupe doprinijeli većem poštovanju temeljnih prava lica lišenih slobode u Crnoj Gori. Tako su nastale slike zatvorenika kao njihova djela i kao putokaz kreiranja i popravljanja ovozemaljske stvarnosti, što je ujedno izraz civilizacijske tekovine po kojoj su sva ljudska prava i osnovne slobode univerzalne, nedjeljive, međuzavisne i međusobno povezane i da pripadaju svima bez diskriminacije.

Fotografija, izvor: Wall paper flare

{{komentar.osoba}} :

{{komentar.tekst}}